Ugoda zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez sąd ma moc wyroku sądowego i może podlegać wykonaniu w drodze egzekucji komorniczej.
Czas przeprowadzenia mediacji nie jest narzucony odgórnie, to strony wraz z mediatorem same decydują o dogodnym dla nich terminie mediacji. Koszty mediacji są o wiele niższe niż koszty procesu sądowego.
W przypadku mediacji do porozumienia dochodzi najczęściej podczas pierwszych dwóch, trzech sesji mediacyjnych, natomiast spory sądowe mogą trwać kilka lat.
Strony uczestniczące w mediacji mają bezpośredni wpływ na rozwiązanie konfliktu oraz na treść zawartej ugody.
Strony dobrowolnie przystępują do mediacji i mogą wycofać się w każdym momencie jej trwania.
W przeciwieństwie do rozpraw sądowych, które zazwyczaj są jawne, mediacja jest poufna. Mediator jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z tego obowiązku.
Mediator nie może mieć żadnego osobistego interesu wynikającego z faktu zawarcia ugody lub z jej niezawarcia. Mediator jest obiektywny co do przedmiotu sporu i nie może być powiązany z żadną ze stron konfliktu.
Przebieg mediacji jest prosty i zupełnie odformalizowany. Mediacja odbywa się w ramach spotkań indywidualnych albo na sesjach wspólnych. Strony mogę otwarcie się wypowiadać.
Mediacja to zamiana walki stron przed Sądem na działanie, które ma na celu wspólne rozwiązanie problemu.